Antep Fıstığı “Güz Güzeli” Adıyla Her Yıl Hasat Verecek

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, “Güz Güzeli” adını verdiği yeni bir fıstık çeşidini geliştirdi. Bu çeşit, çiftçilerin beklentilerini karşılayacak birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Enstitü Müdürü Ahmet Şahan, “Güz Güzeli” çeşidinin her yıl düzenli meyve vermesi, iri meyveler üretmesi ve çıtlatma aralığının geniş olması gibi avantajlarıyla çiftçilerin ilgisini çekeceğini belirtti.

“HEM ÇİFTÇİMİZ KAZANACAK HEM DE ÜLKEMİZ KAZANACAK”

“Güz Güzeli”nin özelliklerini sıralayan Şahan, çiftçilere sundukları çeşitler arasında bu yeni çeşidin “Tekin”e rakip olacağını belirtti. Meyvesinin iri olması, çıtlatma aralığının geniş olması ve her yıl düzenli meyve vermesi gibi özelliklerinin yanı sıra, erken meyve vermesiyle de dikkat çekeceğini vurguladı.

Bu çeşidin çiftçilere sağlayacağı faydalara da değinen Şahan, “Güz Güzeli”nin çiftçilere düşük bekleme süreleriyle kaliteli ve düzenli bir gelir kaynağı sunacağını belirtti. Normalde bir Antep fıstığı ağacının meyve vermeye başlaması 10-11 yıl sürebilirken, “Güz Güzeli” çeşidinin 4-5 yıl içinde meyve vermeye başlayacağını ve 7-8 yaşlarında tam verim sağlayacağını ifade etti. Bu durumun çiftçilerin gelirini artıracağını ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir